You are here: HomeShendetiUshqimet, VetiteUshqimet qe shtojne humorin.

Ushqimet qe shtojne humorin.

Publikuar ne Ushqimet, Vetite Friday, 17 May 2013 09:25

A deshironi nje darke romantike? Sigurisht , qirinjte dhe muzika e lehte jane nje ide mjaft e mire.Por ajo qe ju dhe partnerin tuaj do t 'iu conte ne nivele me te larta humori do te ishin disa lloj ushqimesh te cilat ndikojne tek hormone, ne tru dhe ne energjine tuaj seksuale.


1. Avokado
Nepermjet avocados merrni energji dhe nje epsh te shendetshem qe jane thelbesore per nje marredhenie shume te mire seksuale. Ato jane te ngarkuar me minerale yndyrna monosaurates te cilat mbrojne zemren dhe mbajne nje nivel te ulet te kolesterolit ne gjak, dhe vitamin B6 e cila rrit energjine seksuale.


2. Speca te kuq
Specat e kuq jo vetem jane djeges por edhe stimulojne endorfinen ne tru e cila krijon nje ndjenje euforie.


3. Cokollata
Gjithmone cokollata ka qene e lidhur me dashurine dhe seksin per arsye te mire. Ajo permban triptofan, i cili ndihmon trupin te prodhoje serotonin nje kimikat qe luan nje rol kryesor ne zgjimin e deshires seksuale.


4. Gocë deti.
Lloj ushqimi me shije te vecante ne permbajtje te te cilave ka zink. Mineralet ndihmojne trupin te prodhoje testosterone nje hormon qe rregullon epshin seksual tek meshkujt dhe femrat.Studiuesit deklarojne se zinku rrit numrin e spermatozoideve dhe rrit potencen seksuale te meshkujt.


5. Jamball
Kjo karamele eshte menduar per te imituar efektet e estrogenti dhe progresteronit hormone krysore per funksionimin seksual. Duke ngrene jamball do te shkaktoj nje rritje te humorit.

Lini nje koment