You are here: HomeShendetiJeta seksuale10 sekretet per nje orgazem me te mire

10 sekretet per nje orgazem me te mire

Publikuar ne Jeta seksuale Monday, 13 May 2013 09:05

Sipas shume studiuesve sekretet per te arritur nje orgazem me te mire jane:

 

1. Prekni piken e nxehte te partnerit. Ferkimet dhe prekjet do t'iu ndihmojne te arrini nje orgazem me te mire posacerisht ne pikat e nxehta te partnerit. Nderkohe Laura Berman , eksperte seksiologe sygjeron dhe perdorimin e ndonje vibratori gjate marredhenieve seksuale.


2. Bisedo dhe fol. "Burrat me te vertet duan drejtim" deklaron Berman. Bejani te ditur partnerit tuaj kur ai eshte ne rrugen e duhur, qofte dhe duke ja thene me fjale cfare jeni duke ndjere.


3. Mesoji vet. Gjate marredhenies seksuale nuk mund te fillosh ti flasesh partnerit nese ne te vertet nuk e di se cfare te ben ty te arrish kenaqesine. " Te trajnosh trupin tend ne menyre qe te jete orgasmik, duhet te masturboheni" deklaron seksiologu Danielle Cavallucci.


4. Merrni persiper rrezikun. Hulumtuesit tregojne se angazhimi per te bere dicka si p.sh te shohesh nje film te frikshem apo ngjitjen e shkembit se bashku me partnerin stimulon ne trurin tone dopamine , nje hormon qe ju rrit eksitimin.


5. Zgjateni kenaqesine. Sa me gjate te arrini zgjimin aq me i madh behet shperthimi i hormoneve. Cdo akt seksuale beheni me ngadale dhe perseriteni cdo veprim shume here dhe ne nje kohe me te gjate dhe me shume kenaqesi do te ndjeni.


6. Perqendrohuni tek frymemarrja. Perqendrimi tek frymemarrja mund te rrise kenaqesine. Mund te perdorni frymen tuaj per te kanalizuar energjine tuaj seksuale.


7. Eksploroni erotiken. Leximi i librave erotike dhe i shume filmave erotike rrit orgazmen dhe kenaqesine tuaj te cilat rekomandohen dhe nga vet seksiologet.


8. Kontrolloni ilacet qe perdorni. Grate marrin dhe pijne me shume antibiotike anti-depresante krahasuar me meshkujt te cilat jane te njohura qe demtojne jeten seksuale. Nese keni shqetesime rekomandohet te flisni me doktorin tuaj rreth ilaceve qe duhet te pini.


9. Relax. Ne nje studim francez te koheve te fundit, me shume se 70 % e personave deklarojne se stresi ne pune kompromenton deshirat seksuale. Nje epsh i ulet, natyrisht , ul shanset e orgazmes.Pra streset e punes lerini jashte deres tuaj te shtepise.


10. Merrni ndihme sa me pare. Nese nuk arrini orgazem , merrni keshilla te dobishme nga nje seksiologe. Demi nervor ose testosteroni i ulet mund te jete shkaktari i mosarritjes se orgazmes. Doktori eshte ai qe mund te beje vleresimin mjekesor.Ose ne te kundert shikoni faktoret ne marredhenien tuaj ne cift.

 

Lini nje koment