You are here: HomeShendetiUshqimet, VetiteJa arsyet pse duhet ti konsumoni sa me shume portokallet

Ja arsyet pse duhet ti konsumoni sa me shume portokallet

Publikuar ne Ushqimet, Vetite Friday, 02 November 2012 09:30

Portokalli eshte fruti me i pelqyer ne bote sepse pothuajse preferohet dhe konsumohet nga te gjithe, ne cdo stine. Ai eshte nje frut i shijshem, i pasur plot me vitamina, dhe mbron organizmin tone nga nje sere virozash dhe semundjesh. Ja disa arsye pse duhet te konsumoni me shume portokalle aq me teper tani ne stine e dimrit.

 

Permireson dhe parandalon keto lloj semundjesh:
Parandalon dhe permireson Astmen.
Bronshitin.
Turbekulozin.
Reumatizmen.
Parandalon krijimin e gureve ne veshka dhe rekomandohet te konsumohet sa me shume per ata te cilet kane gure ne veshka.
Ndihmon ne uljen e nivelit te kolisterolit te keq.
Parandalon dhe ndihmon ne semundjen e diabetit.
Semundjen e artritit.
Eshte vertetuar se personat te cilet jane te varur ndaj alkoolit, nese konsumojne nje gote me leng portokalli kane mundesi per parandalimin e tij.
Ndihmon gjate ftohjes dhe kur jeni me gripe.

 

Vlerat ushqyese te portokallit:
Betakarroteni, eshte nje antioksidant shume i mire i cili mbron qelizat e trupit tone qe te mos demtohen.
Eshte e pasur me kalcium, i cili mbron dhe miremban shendetin e kockave dhe dhembeve.
Permban acid folik, i cili eshte shume i domosdoshem per zhvillimin dhe mirembajtjen e trurit.
Magnezium i cili gjendet tek portokalli gjithashtu ndihmon ne kontrollin e presionit te gjakut.
Potasium eshte i domosdoshem sepse ndihmon ne anen shendetesor te sistemit kardiovaskular duke funksionuar me mire.
Vitamina B6 ndihmon prodhimin e hemoglobines qe permban oksigjen duke e shperndare ne te gjitha pjeset e trupit.

Lini nje koment