You are here: HomeShendetiUshqimet, VetiteUshqimet e pasura me hekur per anemine

Ushqimet e pasura me hekur per anemine

Publikuar ne Ushqimet, Vetite Tuesday, 02 October 2012 08:30

Numri i pamjaftueshem i qelizave te kuqe te gjakut ose hemoglobina e ulet ne gjak perben ate qe quhet anemi. Simptomat e kesaj semundje jane, lodhja, mungesa e energjise, te ndjeshem ndaj te ftohtit dhe te prekshem menjehere nga infeksieonet dhe viruset e stines se dimrit. Anemia mund te shkaktohet nga semundjet ose nga mungesa e gjakut. Ne kete artikull ne do te fokusohemi kryesisht ne mungesen e hekurit, i cili shkakton anemin dhe cilat ushqime jane te pasura me hekur dhe ndihmojne ne rikuperimin e shendetit. Hekuri eshte nje mineral i cili gjendet si ne natyre ashtu dhe ne shume fruta dhe perime.

 

Ja disa ushqime qe jane te pasura me hekur dhe keshillohet tekonsumohen shpesh:

 

1. Kajsia: Permban nje sasi te konsiderueshme te hekurit.

 

2. Panxhari: Ai eshte i pasur me vitaminen A dhe B2 dhe e pasuron trupin dhe gjakun me hekur dhe magnez.

 

3. Misri: Eshte i pasur jo vetem me hekur por dhe me baker. Sikurse eshte burim i vitaminave A dhe C.

 

4.Vezet: Jane te pasura me shume minerale dhe me vitamine A, B, dhe C. Sugjerohen te konsumohen ne mengjes sepse i japin trupit shume energji.

 

5. Lakrat e egra dhe hithrat: Ato permbajne vitaminat A, B dhe C, si dhe jane te pasura me hekur , kalium, dhe kalcium.

 

6. Rushi i thate: Ka nivel te larte te hekurit dhe shume i rekomandueshem per anemine.

 

7. Spinaqi: Permban vitaminen A, hekur,  te jep energji madje rekomandohet ne dieten e kujtdo jo vetem atyre qe vuajne nga anemia

Lini nje koment